Prezidentské voľby na Ukrajine sa mali konať v marci 2024, no pre vojnový stav boli odložené na neurčito. Kvôli pokračujúcemu konfliktu s Ruskom nie je jasné, kedy sa voľby budú môcť uskutočniť, pretože ukrajinská ústava neumožňuje konanie volieb počas stanného práva.
Prezidentské voľby Ukrajina
Prezidentské voľby na Ukrajine boli pôvodne naplánované na marec 2024, no kvôli pokračujúcej vojne s Ruskom zostáva ich termín neznámy.
Ukrajina sa stále nachádza v režime stanného práva, čo znamená, že podľa ústavy nie je možné organizovať žiadne voľby – či už prezidentské, parlamentné alebo miestne.
V novembri 2023 prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že „momentálne nie je správny čas“ na voľby, čím potvrdil, že sa odkladajú na neurčito. Rovnaký osud postihol aj parlamentné voľby, ktoré sa rovnako nemohli uskutočniť.
V článku nájdete
🇺🇦 Prezidentské voľby Ukrajina prehľad
Dátum volieb | nie je stanovený |
Funkčné obdobie | 5 rokov |
Víťaz minulého obodbia | Volodymyr Zelenskyj |
Kde si staviť | kurzy nie sú vypísané |
Kedy sa budú konať prezidentské voľby na Ukrajine
Momentálne nikto presne nevie, kedy budú môcť Ukrajinci voliť nového prezidenta. Krajina je stále vo vojnovom stave, platí stanné právo a podľa ukrajinskej ústavy nie je možné organizovať voľby počas vojny.
Jednoducho povedané – kým budú pokračovať boje a situácia bude naďalej nebezpečná, voľby sa konať nebudú. Ich termín závisí od toho, kedy sa vojna skončí a Ukrajina sa dostane do bodu, keď bude možné zabezpečiť férové a bezpečné hlasovanie.
Pre Ukrajincov je teraz najdôležitejšie vyhrať vojnu, obnoviť krajinu a zaistiť bezpečnosť. Až potom bude možné začať riešiť voľby. Môže to byť v roku 2025, 2026 alebo aj neskôr – všetko záleží na vývoji situácie.
Jasné však je, že Ukrajina bude prezidenta voliť až vtedy, keď na to príde správny čas.

Prečo sa prezidentské voľby na Ukrajine nekonali
Dôvod je jednoduchý – vojna. Od roku 2022 čelí Ukrajina ruskej invázii, ktorá ovplyvňuje úplne všetko, vrátane politického života a možnosti organizovať voľby.
Milióny ľudí museli utiecť zo svojich domovov, mnohé mestá sú zničené a na viacerých miestach stále prebiehajú ťažké boje. V takejto situácii nie je možné zabezpečiť férové a bezpečné hlasovanie.
Okrem toho ukrajinská ústava jasne hovorí, že počas stanného práva sa voľby konať nemôžu. Toto pravidlo slúži ako ochrana demokracie – aby voľby neboli zmanipulované alebo ovplyvnené vojnovým chaosom.
Ak by sa teraz voľby uskutočnili, milióny Ukrajincov by nemohli hlasovať, či už kvôli tomu, že sú v zahraničí, alebo bojujú na fronte. Výsledky by tak neodrážali skutočnú vôľu ľudí, čo by mohlo ešte viac destabilizovať krajinu.
Preto sa voľby odložili na neurčito – až do momentu, keď Ukrajina získa mier a stabilitu.
Prezident Zelenskyj a jeho úloha počas vojny
Keď Volodymyr Zelenskyj v roku 2019 vyhral prezidentské voľby, jeho hlavnou víziou bolo bojovať proti korupcii a posilniť demokraciu. Nikto však netušil, že jeho druhé funkčné obdobie bude poznačené najväčším vojnovým konfliktom v Európe od druhej svetovej vojny.
Od začiatku invázie v roku 2022 sa Zelenskyj stal symbolom odporu a jednoty. Zostal v Kyjeve aj v najkritickejších momentoch, keď sa očakávalo, že hlavné mesto padne. Jeho prejavy k národu, diplomatická aktivita a silná komunikácia so svetovými lídrami mu priniesli široké uznanie, nielen doma, ale aj v zahraničí.
Podľa ukrajinskej ústavy mal byť prezidentom do roku 2024, ale keďže sa voľby nemôžu konať počas vojny, jeho mandát sa predĺžil až do momentu, keď budú vytvorené podmienky na bezpečné a demokratické voľby.
Mnohí Ukrajinci ho stále vnímajú ako silného lídra, ktorý dokázal udržať morálku krajiny aj v najťažších časoch. Napriek tomu sa začínajú objavovať politické otázky o budúcnosti Ukrajiny po vojne – či by mal Zelenskyj pokračovať, alebo by krajina potrebovala nové vedenie na obnovu a rozvoj.
Kým však vojna trvá, jeho hlavnou úlohou zostáva obrana krajiny a hľadanie medzinárodnej podpory.
Vojnový stav na Ukrajine a jeho dôsledky
Vojnový stav na Ukrajine znamená, že v krajine platia mimoriadne opatrenia, ktoré majú za cieľ chrániť bezpečnosť a obranu štátu. Niektoré občianske slobody sú obmedzené, aby sa predišlo chaosu a zabezpečila stabilita.
Jedným z hlavných dôsledkov vojnového stavu je, že voľby sú zakázané. Ukrajinská ústava nedovoľuje organizovanie žiadnych volieb, pokiaľ krajina čelí vojnovému konfliktu. Tento zákaz má zabrániť zneužitiu situácie a zabezpečiť, že keď sa voľby uskutočnia, budú férové a demokratické.
Ak by sa voľby konali počas vojny, existovalo by viacero rizík:
- Hlasovanie v oblastiach, kde prebiehajú boje, by bolo nemožné.
- Milióny Ukrajincov sú vysídlení alebo žijú v zahraničí, takže by nemohli voliť.
- Hrozila by manipulácia volieb v prospech určitých skupín.
Okrem toho vojnový stav znamená aj každodenné výzvy pre bežných ľudí. Mnohí Ukrajinci prišli o svoje domovy a museli si hľadať útočisko v zahraničí alebo v bezpečnejších regiónoch Ukrajiny. Táto situácia ešte viac sťažuje možnosť usporiadania volieb, keďže veľká časť voličov nemá stabilné miesto pobytu.
Volebný systém na Ukrajine
Prezidentské voľby na Ukrajine sa konajú každých päť rokov. Volebný systém je dvojkolový, čo znamená, že ak v prvom kole žiadny kandidát nezíska viac ako 50 % hlasov, dvaja kandidáti s najväčšou podporou postupujú do druhého kola. To sa koná o tri týždne neskôr. V takom prípade sa rozhodne medzi týmito dvoma kandidátmi.
Ukrajinci volia svojho prezidenta prostredníctvom priameho a tajného hlasovania. Po odovzdaní hlasov sú výsledky sčítané a oficiálne potvrdené Ústrednou volebnou komisiou. Tento systém sa používa aj na Slovensku, kde tiež prebieha dvojkolová voľba prezidenta.
Ukrajinská ústava obmedzuje funkčné obdobia prezidenta na maximálne dve, čo znamená, že nikto nemôže byť prezidentom dlhšie ako desať rokov.
Prezidenti Ukrajiny kandidáti
Prezidentské voľby na Ukrajine sú stále otázne, najmä kvôli vojnovému stavu, ale už teraz sa začínajú objavovať mená potencionálnych kandidátov, ktorí by sa mohli uchádzať o post hlavy štátu.
Hoci súčasný prezident Volodymyr Zelenskyj naznačil, že v prípade mierových volieb nebude kandidovať na druhé funkčné obdobie, objavujú sa aj ďalší politici, ktorí majú ambície viesť Ukrajinu.
Prezidenti Ukrajiny – potencionálni kandidáti
1. Volodymyr Zelenskyj – súčasný prezident Ukrajiny
Volodymyr Zelenskyj sa stal prezidentom Ukrajiny v roku 2019 po výraznom víťazstve, kedy získal podporu veľkej väčšiny voličov. Jeho popularita sa zakladala na sľuboch boja proti korupcii a modernizácie krajiny. Nikto vtedy nečakal, že Zelenskyj bude musieť čeliť ruskej invázii v roku 2022, čo zásadne zmenilo charakter jeho funkčného obdobia.
Počas vojny sa stal symbolom odporu proti agresii a získal obrovskú medzinárodnú podporu. Vďaka jeho komunikácii s občanmi a pevnému postoju k obrane Ukrajiny je jedným z najznámejších politikov na svete. Zelenskyj však vyhlásil, že ak sa voľby budú konať v čase mieru, nemá v úmysle kandidovať na druhé funkčné obdobie.
2. Valerij Zalužnyi – vrchný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny
Generál Valerij Zalužnyi je ďalším kandidátom, o ktorom sa hovorí, že plánuje zabojovať o post hlavy štátu. Počas vojny sa stal jedným z kľúčových veliteľov, ktorý vedie obranu krajiny proti ruskej agresii. Jeho strategické schopnosti a odhodlanie mu vyniesli veľkú popularitu nielen medzi vojakmi, ale aj medzi bežnými Ukrajincami.
Hoci Zalužnyi zatiaľ neoznámil svoje úmysly kandidovať na post prezidenta, mnohí ho vnímajú ako prirodzeného vodcu, ktorý by mohol pokračovať v úsilí o ochranu krajiny.
3. Oleksij Arestovyč – herec, blogger a bývalý vládny poradca
Oleksij Arestovyč je momentálne jediný verejne známy politik, ktorý otvorene vyjadril svoj záujem kandidovať v budúcich prezidentských voľbách. Arestovyč, pôvodne herec a mediálna osobnosť, pôsobil počas vojny ako poradca ukrajinskej vlády a stal sa známy svojimi vyhláseniami a analýzami vojenskej situácie.
Arestovyč sa prezentuje ako reformátor, ktorý chce pokračovať v modernizácii Ukrajiny a riešiť problémy, ktoré vojna ešte viac vyostrila. Hoci je jeho kandidatúra zatiaľ jediná oficiálna, bude musieť presvedčiť širokú verejnosť, že je schopný viesť krajinu aj v politicky náročných časoch.
4. Petro Porošenko – bývalý prezident Ukrajiny
Petro Porošenko, ktorý bol prezidentom Ukrajiny v rokoch 2014 až 2019, je ďalšou významnou politickou osobnosťou, o ktorej sa špekuluje, že by mohol zvažovať návrat do prezidentského úradu. Počas svojho funkčného obdobia čelil ruským zásahom na Ukrajine, anexii Krymu a konfliktu v Donbase. Porošenko sa postavil ako prozápadný líder, ktorý podporoval orientáciu na Európsku úniu a NATO.
Aj keď Porošenko v roku 2019 prehral so Zelenským, stále zostáva vplyvnou postavou ukrajinskej politiky a mnohí očakávajú, že by sa mohol opäť uchádzať o prezidentský post. Jeho silné stránky sú skúsenosti z minulosti a medzinárodné kontakty, no zároveň čelí kritike za korupčné škandály, ktoré sa vyskytli počas jeho vlády.
Aké sú podmienky pre kandidatúru na prezidenta Ukrajiny
Aby sa človek mohol uchádzať o post prezidenta Ukrajiny, musí splniť viacero podmienok, ktoré sú pevne dané ukrajinskou ústavou a zákonmi. Medzi hlavné požiadavky patrí to, že kandidát musí:
- byť občanom Ukrajiny
- dosiahnuť vek minimálne 35 rokov v deň volieb
- mať volebné právo
- ovládať úradný jazyk ukrajinčinu
- žiť na Ukrajine nepretržite počas posledných desiatich rokov
Tá istá osoba nemôže byť zvolená za prezidenta viac ako dvakrát po sebe.
Súčasný a minulí prezidenti Ukrajiny
Ukrajina od získania nezávislosti v roku 1991 prešla rôznymi politickými zmenami, pričom každý prezident zohral významnú úlohu v jej smerovaní.
Od roku 2019 je prezidentom Volodymyr Zelenskyj, bývalý herec a komik, ktorý vo voľbách presvedčivo porazil Petra Porošenka. Do politiky vstúpil s víziou boja proti korupcii a modernizácie krajiny, pričom si získal podporu veľkej časti obyvateľstva ako kandidát z ľudu.
Jeho funkčné obdobie však zásadne ovplyvnila ruská invázia v roku 2022. Po začiatku vojny bolo vyhlásené stanné právo, ktoré umožňuje odloženie volieb. Keďže podľa ukrajinskej ústavy nie je možné organizovať voľby počas vojnového stavu, Zelenskyj zostáva vo funkcii až do ukončenia konfliktu a stabilizácie krajiny.
Prezidenti Ukrajiny od roku 1991
Prezidenti Ukrajiny | Volebné obdobie vo funkcii |
---|---|
Volodymyr Zelenskyj | 2019-súčasnosť |
Petro Porošenko | 2014-2019 |
Oleksandr Turchynov | 2014 |
Viktor Janukovyč | 2010-2014 |
Viktor Juščenko | 2005-2010 |
Leonid Kuchma | 1994-2005 |
Leonid Kravchuk | 1991-1994 |
Zdroje: visitukraine.today, wikipedia.org, bbc.com